Blog
Měření drsnosti povrchu - Drsnoměry Profiloměry
Drsnoměry měří drsnost povrchu na nastavené délce povrchu tak, že se motoricky posouvá měřicí hrot a snímá se jeho příčné pohyby. Měření se má co nejvíce přiblížit standardní definici drsnosti podle požadované normy. Proto lze na drsnoměru přepnout rozteč systematických nerovností, které drsnoměr odfiltruje a přepnout způsob vyhodnocení průběhu příčných pohybů snímacího hrotu.
Mřížková zkouška přilnavosti
Principem zkoušky je vyřezat do nátěru mřížku, která se skládá zpravoúhlých řezů. Jednotlivé řezy musí projít nátěrem až kpovrchu. Potom se místo řezu očistí kartáčkem a přiloží se adhezivní páska, která se následně odtrhne. Kvalita nátěru se hodnotí podle stupně poškození vzniklého odtržením adhezivní pásky
Základní kontrolní technika při aplikaci mokrých nátěrových hmot
Každý, kdo v dnešní době pracuje v technické profesi ví, že bez odpovídajících pomůcek a nástrojů se nelze obejít. I v naší profesi je nutné pro přesné výsledky a kvalitní zpracovánípoužívat nejen dobrou techniku aplikační, ale taktéž měřící a kontrolní. Trochu nás znevýhodňuje používání materiálů ve dvou skupenstvích a to kapalném a pevném, proto jsou tyto pomůcky odlišné.
Měření povrchového napětí- Fixy a inkousty Arcotest
Proč měřit povrchové napětí (Fixy a Inkousty Arcotest)
- Povrchové napětí je jedno z rozhodujících kritérií pro adhesi (přilnavost) tiskařské barvy, lepidel, laků, nátěrů atd. na jakémkoli plastovém nebo kovovém povrchu.
- Povrchové napětí je měřeno v mN/m (milinewton na metr - aktuální platná měrná jednotka) nebo v dyn/cm (dyn na centimetr – stará jednotka).
- Nezávisle na některých výjimkách hlavními pravidly jsou:
LESK - Měření lesku pomocí leskoměrů
Hodnotit kvalitu povrchu nelze pouze povrchně. Existuje mnoho způsobů měření = hodnocení kvality povrchových úprav, kterými se dozvíme, jak kvalitně byla povrchová úprava provedena. Pokud jako další parametr do vašeho procesu hodnocení zahrnete měření lesku, budete hodnotit povrch aplikace, ale jistě ne již povrchně.
Měření kvality betonu, měření tvrdosti betonu a měření tloušťky betonu
Staří Římané, kteří využívali cementovou maltu pro její vysokou pevnost v tlaku, zjišťovali její vlastnosti škrábnutím ocelovým hřebem po povrchu. Betonáři 50-let našeho století posuzovali pevnost betonu poklepáním lehkým kladívkem na stavební dílec. Potřebné informace o požadované pevnosti jim poskytoval zvuk, který přitom vznikal a dále především intenzita odrazu „měřená“ v zápěstí. Zkušený praktik byl dokonce schopen určit na základě svých pozorování pevnost v betonu, či stupeň jeho zatvrdnutí (stáří). Málokdo však má absolutní sluch a takovou praxi, aby mohl zodpovědně posuzovat kvalitu betonu jen podle zvuku.