Jak měřit tloušťku nátěru pomocí měřidla tloušťkoměru

Tloušťka nátěru má velký vliv na výkon, vzhled a aplikaci. Může být také klíčovou součástí zajištění toho, aby nátěr splňoval průmyslové normy, takže je nezbytné, abyste testovali a kontrolovali a přesně věděli, s čím máte co do činění.

Existují dva stavy, ve kterých se měří tloušťka nátěru: tloušťka mokrého filmu a tloušťka suchého filmu. Jak názvy napovídají, jeden se měří před zaschnutím nátěru a druhý je tloušťka nátěru po odpaření rozpouštědla a zaschnutí nátěru.

V nabídce najdete měřidla tloušťky nátěru vhodná pro měření tloušťky mokrého filmu, tloušťky suchého filmu nebo obou - a my jsme pro vás shromáždili vše, co potřebujete vědět o tom, jak měřidlo funguje a jak postupovat při měření.

Jak funguje tloušťkoměr

Měřidlo tloušťky povlaku je určeno k měření tloušťky povlaku. Různé typy měřidel používají ke zjištění stejného výsledku různé metody, od jednoduchých ručních variant až po pokročilejší přístroje pro složitější měření.

Pokud jde o měření tloušťky nátěru, nejběžnějším typem měřidla je ruční digitální zařízení, které využívá záblesk světla ke zvýšení teploty nátěru na velmi krátkou dobu. Poté analyzuje dobu, za kterou povrch opět vychladne. Na základě těchto údajů se určí tloušťka nátěru. Skvělou vlastností tohoto stylu měřiče tloušťky nátěru je skutečnost, že je neinvazivní, což znamená, že nebude destruktivní pro testované výrobky nebo vzorky.

Ultrazvukové tloušťkoměry

Existují také měřiče tloušťky nátěru, které pracují pomocí ultrazvuku. Ultrazvukový měřicí přístroj měří dobu, za kterou zvuková vlna projde vzorkem a vrátí se zpět k měřicímu přístroji, aby bylo možné zjistit tloušťku. Pro ultrazvukové měření musí být měřidlo drženo kolmo k povrchu a v definované vzdálenosti.

Ruční tloušťkoměry

Obvykle se jedná o tloušťkoměry vyrobené z nerezové oceli, které jsou určeny k měření tloušťky mokrého filmu. Lze je vtlačit do nátěru těsně po nanesení a uživatel může odečíst příslušné měření z drážek vyříznutých do zařízení.

Mechanické tloušťkoměry

Existují také mechanická měřidla, která k měření tloušťky nátěru používají permanentní magnet, kalibrovanou pružinu a stupnici. Stejně jako ruční měřidla jsou užitečné zejména ve vysoce hořlavém prostředí nebo pod vodou, kde nelze bezpečně používat elektrická zařízení.

Přesnost a kalibrace měřidla tloušťky povlaku
Úroveň přesnosti, kterou potřebujete od měřiče tloušťky nátěru, závisí na účelu vaší zkoušky. Digitálními měřidly lze měřit s přesností na mikrony, zatímco ruční měřidla jsou výrazněji závislá na schopnostech uživatele. Přesnost měřidla můžete otestovat pomocí vzorku se známým standardem tloušťky a následným porovnáním výsledků zkoušek se stanoveným standardem.

Měřidla tloušťky laku na stránkách
Máme několik měřidel tloušťky nátěru, která byla navržena tak, aby vám pomohla dokončit proces kontroly kvality co nejrychleji, nejsnadněji a nejúspěšněji. Patří mezi ně:

Coatmaster Flex - TQC Sheen

Toto ruční měřidlo měří tloušťku nátěru ihned po nanesení a je vhodné pro měření tloušťky mokrého i suchého filmu. Velmi snadno se s ním manipuluje a lze jej používat v nejrůznějších průmyslových prostředích. Je bezkontaktní a nedestruktivní a dokáže měřit nátěry a barvy na velkém množství povrchů, včetně kovu, papíru, gumy, keramiky, skla, plastu a dřeva.

Měřidlo tloušťky mokrého filmu z nerezové oceli - TQC Sheen

Tento praktický tloušťkoměr je šestihranný/osmihranný přesný měřicí hřeben vyrobený z těžké nerezové oceli, na kterou nepůsobí kyselé ani zásadité prvky. Jedná se o tloušťkoměr na mokrý film, který se snadno používá a je vhodný pro pryskyřice, laky, lazury a gely i barvy. Je velmi praktický v prostředí, kde elektronický měřicí přístroj nemusí být vhodný.

Měřidlo tloušťky povrchových profilů a nátěrů

Toto kombinované měřidlo lze použít k měření tloušťky nátěru i drsnosti povrchu. Má dva různé hroty, které umožňují oddělené funkce - ostrý vyměnitelný hrot z karbidu wolframu pro měření profilu povrchu, kalený kulatý hrot pro měření tloušťky nátěru, skleněnou destičku pro kalibraci nuly. Je užitečný pro měření v terénu a dodává se s koženým pouzdrem na přenášení.

Měření tloušťky nátěrů s přístrojem

Díky zkušenostem v široké škále průmyslových odvětví, od flexibilních obalů po stavebnictví nebo automobilový průmysl, jsou vám naši inženýři k dispozici, aby vám pomohli najít řešení pro měření tloušťky nátěru, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám. Ať už se jedná o přenosný tloušťkoměr pro testování na cestách, nebo o řešení, které plánujete zřídit ve své laboratoři jako trvalý krok v procesu zajištění kvality. Máte zájem dozvědět se více o našich řešeních pro barvy a nátěry? Už nehledejte dál!